Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Szczegóły w Polityce Prywatności.

zamknij

Jak wybrać idealny materac do łóżka?

Jak wybrać idealny materac do łóżka?

Materac nie powinien być wybierany przypadkowo. Warto przed zakupem poznać najważniejsze informacje na temat materacy. Jak zatem wybrać idealny materac do łóżka?

Dostosuj twardość materaca

Bez wątpienia ważną cechą każdego materaca jest jego twardość. Ostatnimi czasy utarło się stwierdzenie, że twardy materac jest najzdrowszy. Ale czy aby na pewno? Kupując materac do łóżka, możemy wybrać ten twardy bądź miękki, a decyzja powinna być uzależniona od naszej wagi oraz budowy ciała. W praktyce oznacza to, że osoby szczupłe o stosunkowo niskiej wadze nie powinny wybierać twardych materacy. Wszystko ze względu na to, że materac podczas snu pod wpływem niskiej wagi nie będzie dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. W efekcie będziemy niewyspani, a z czasem mogą dokuczać nam dolegliwości bólowe. Z kolei osoby o nieco większej wadze, nie powinny wybierać zbyt miękkich materacy, ponieważ podczas snu cała sylwetka będzie się w nich za bardzo zapadać. Każdorazowo materac więc powinien być dostosowany do naszej wagi. Można jednak w wyborze wspomóc się regułą, że osoby poniżej wagi 90 kg powinny wybierać materace średnio twarde, a osoby przekraczające tę wagę twarde. Miękkie materace z kolei najlepiej sprawdzą się dla dzieci oraz dla osób z problemami z kręgosłupem.

Jak wybrać materiał materaca?

Kolejną kluczową kwestią jest sam materiał, z którego wykonany jest materac. Zwróćmy uwagę, że do wyboru mamy materace piankowe, lateksowe i sprężynowe. Te pierwsze wykonane są z popularnej pianki poliuretanowej, termoelatycznej oraz wysokoelastycznej. Termoelastyczność pianki poprawia nasz komfort snu, ponieważ pod wpływem ciepła ciała materac wykonany z pianki zwiększa swoją elastyczność, dopasowując się do kształtu ciała. Natomiast kiedy wstaniemy z łóżka, materac piankowy powoli powróci do pierwotnego kształtu. Z kolei materace lateksowe charakteryzują się dużą elastycznością punktową oraz trwałością. Tego rodzaju materace wykonuje się łącząc lateks syntetyczny z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Uzyskany w ten sposób materac jest twardszy od materaca piankowego. Ponadto ogromną zaletą lateksu są jego właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Dlatego doskonale sprawdzi się dla osób z alergiami. Warto też dodać, że materace lateksowe nie nagrzewają się podczas snu. Ostatnim z rodzajów materacy są te sprężynowe zwane też kieszeniowymi. Obecnie materace ze sprężynami znacznie różnią się od tych sprzed kilkunastu lat. Każda ze sprężyn schowana jest w osobnej kieszeni i pracuje samodzielnie. Dzięki temu materac jest stabilny, a sprężyny nie przemieszczają się. Materace sprężynowe zapewniają wiele punktów podparcia. Rodzaje zastosowanych sprężyn mogą być różne, tak aby wspierać prawidłową i wygodną postawę podczas naszego snu.

Jeden czy dwa materace?

W przypadku dużych łóżek mamy dwie opcje wyboru materaca: jeden większy na całe łóżko, bądź też dwa mniejsze. W przypadku drugiej opcji mamy większą możliwość dopasowania materaca do indywidualnych potrzeb oraz sylwetki i wagi. Możemy więc wybrać dwa zupełnie inne materace różniące się nie tylko twardością, ale też materiałem wykonania. To rozwiązanie jednak powoduje, że na środku łóżka powstaje strefa łączenia i szczelina o niskim komforcie użytkowania. Jeśli różnice w wadze oraz preferencjach obu użytkowników łóżka nie są znaczące, wtedy można zdecydować się na jeden materac. W przypadku większych różnic w wadze miedzy partnerami, doskonale sprawdzi się jeden materac elastyczny. Warto też dodać, że tego rodzaju materace dobrze izolują ruchy drugiej osoby, co oznacza, że wiercący się w nocy partner nie będzie nas budzić.

Nie zapominaj o stelażu

Kluczową kwestią w poprawnym użytkowaniu materacy do łóżka jest zapewnienie odpowiedniego podparcia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to na czym położymy wybrany materac, ma wpływ również na jego funkcjonalność. Stelaż łóżka nie tylko podtrzymuje materac, ale też zapewnia odpowiednią wentylację, wpływa na utrzymanie higieny materaca oraz ma wpływ na trwałość i odczuwalną twardość materaca. Dlatego nawet najlepszy materac położony na nieodpowiednim stelażu może stracić swoje właściwości. Pamiętajmy więc, że materace elastyczne powinny być użytkowane na stelażach z giętymi listwami. Z kolei te twarde mogą być użytkowane na stelażach, gdzie odległość między listwami wynosi do 8 cm. Pozostałe rodzaje materacy warto kłaść na stelaże o gęstości listew 3-4 cm.

Wybór materaca do łóżka powinniśmy uzależnić przede wszystkim od naszej wygody oraz stosować się do podstawowych zasad odnośnie jego twardości. Dzięki temu nasz sen będzie dobrej jakości, a organizm wypoczęty. Nie zapominajmy tylko o dopasowaniu stelaża łóżka do wybranego materaca.Komentarze

Top