Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Szczegóły w Polityce Prywatności.

zamknij

Jaki fotel wybrać do pracy przy komputerze?

Jaki fotel wybrać do pracy przy komputerze?

Wybór niewłaściwego, poza niskim komfortem pracy, może być przyczyną bólu mięśni, kręgosłupa (zwłaszcza odcinka lędźwiowego) i innych dolegliwości.

Pracując przy komputerze spędzamy na fotelu wiele godzin. Powinien być on zatem nie tylko wygodny, ale też - dzięki swojej budowie - chronić nas przed wspomnianymi we wstępie dolegliwościami. Jak zatem wybrać najlepszy fotel do pracy przy komputerze?

Nie spieszmy się z podejmowaniem decyzji i na spokojnie zapoznajmy się z różnymi rodzajami foteli, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o użytkowaniu ich w pracy przy komputerze. Wśród nich najczęściej wymienia się:
- fotel klasyczny (lub pracowniczy);
- fotel kubełkowy;
- fotel gabinetowy;

Każdy z powyższych typów posiada z kolei wiele "podklas", które charakteryzują się np. rodzajem obicia, wysokością oparcia czy dodatkowymi opcjami w zakresie regulacji. Podczas dokonywania wyboru fotela dla siebie, warto zapoznać się jak najdokładniej z charakterystyką każdego z wiodących typów. Dopiero po uznaniu, że jeden z nich odpowiada nam najbardziej, możemy rozpocząć poszukiwanie konkretnego fotela, który będzie służyć nam do pracy.

Typ klasyczny/pracowniczy

To jeden z najpopularniejszych modeli, w który często wyposażają się duże przedsiębiorstwa. Osoby samozatrudnione lub pracujące zdalnie, również chętnie wybierają fotel w stylu klasycznym. Głównym czynnikiem może być tu cena (przy czym warto zaznaczyć, że choć istnieją warianty kosztujące około 200 złotych, to niektóre z foteli klasycznych mogą być nawet o kilkaset złotych droższe).

Co wpływa na różnice w cenie? Kształt fotela, rodzaj obicia i ilość jego funkcji. Najtańsze warianty mają z reguły ograniczoną opcję regulacji (sprowadzającą się do obniżania i podnoszenia siedziska, ale bez możliwości regulowania oparcia). Wiele z nich nie posiada też podłokietników.

Generalnie jednak typ klasyczny charakteryzuje fotele obrotowe o prostych kształtach: siedzisko (z podłokietnikami lub bez) + oparcie (różnej wysokości - sięgające np. do połowy pleców lub nieco powyżej głowy).

Typ kubełkowy

Z uwagi na popularność wśród graczy (którzy również spędzają przed komputerem wiele godzin), często można znaleźć ten typ fotela pod nazwą "gamingowy". Jest on zdecydowanie wygodniejszy, niż fotele klasyczne - ma komfortowe siedzisko, podłokietniki i regulowane oparcie. Wyposażony jest także w zagłówek.

Ceny foteli kubełkowych są wyższe, niż klasycznych. Wynika to zarówno z kształtu samego fotela, jego obicia (zazwyczaj jest to ekologiczna skóra), a także dodatkowych opcji regulacji. Pozwalają one zarówno na zmianę wysokości siedziska, jak i na modyfikację nachylenia oparcia.

Koszt tego rodzaju fotela to zwykle od około 1000 złotych do 5000 złotych (choć znaleźć można nawet droższe). Wszystko zależy od konkretnego modelu, marki, wielkości fotela, rodzaju obicia oraz opcji regulacji (choć już w standardzie jest ich więcej, niż w typie klasycznym, mogą być one wyposażone również w możliwość modyfikacji głębokości siedziska oraz w blokadę oparcia w wybranej przez użytkownika pozycji).

Typ gabinetowy

Wśród tego typu foteli znaleźć można zarówno warianty klasyczne, jak i kubełkowe. Jak sama nazwa wskazuje, fotele te przeznaczone są głównie do pomieszczeń gabinetowych - w zależności od preferencji, można wybrać spośród nich wariant bliższy klasycznemu lub kubełkowemu.

Jak wybrać fotel idealny?

Ergonomiczny, odpowiednio wyprofilowany i dopasowany do budowy ciała (zarówno w zakresie szerokości siedziska, jak i wysokości oparcia) - te cechy są bardzo istotne w kontekście pracy przy komputerze. Warto zwrócić uwagę na to, by siedzisko fotela nie było zbyt miękkie lub przesadnie głębokie - wówczas utrudnia ono przyjęcie właściwej pozycji podczas pracy. Powinno natomiast podpierać 2/3 długości ud. Taki fotel sprawdzi się w przypadku osób, które przy komputerze spędzają powyżej sześciu godzin - wówczas typ kubełkowy to najlepszy wybór.

Jeśli praca odbywa się zdalnie, z możliwością częstego wstawania od biurka i nie wymaga spędzania w fotelu kilku godzin bez żadnych przerw, można wybrać fotel klasyczny (dobrze jednak, by podpierał on całą długość pleców). Dla dzieci i młodzieży jest też dostępna grupa foteli młodzieżowych.

Wybór foteli przeznaczonych do pracy przy komputerze jest naprawdę duży i dzięki temu każdy (bez względu na czas pracy, rodzaj sylwetki czy indywidualne preferencje) znajdzie model odpowiedni dla siebie. Warto jednak pamiętać o tym, że kupując fotel do pracy, jednocześnie inwestujemy w swoje zdrowie. Najistotniejsza jest wygoda, która jednocześnie "utrzyma w ryzach" nasze ciało w czasie wykonywania obowiązków i oszczędzi nam problemów z kręgosłupem.Komentarze

Top